Зелената сделка, MAGA и митата на Тръмп
На пръв поглед Зелената сделка и политиките, мотивирани от идеята MAGA, на която се опира указът за тарифите на президента Тръмп, нямат нищо общо. Това обаче е така само на пръв поглед. Всъщност и Зелената сделка, и MAGA на практика са опит за едно и също нещо: адаптация и преход към свят без икономически растеж.
Краят на растежа
Отдавна е известно, че растежът не може да бъде вечен. В природата няма и не може да има вечен двигател в ограничена среда. Още през 70-те години на миналия век интелектуалци повдигат тази тема. В "Границите на растежа" (1972 - The Limits to Growth) този въпрос се разглежда най-вече от гледна точка на ресурсите. Но освен ограниченията на ресурсите, растежът има и други препятствия – тези, заложени в самата икономическа система, базирана на постоянен ръст.
През последните около 300 години човечеството живее в епоха на ускорено развитие. Най-общо казано, това ускорение се постига чрез целево насочване на ресурси в определени точки от икономиката с цел постигане на растеж. Под това определение попадат както класическият капитализъм от времето на индустриалната революция, така и съвременните икономики на САЩ, Китай, ЕС и всички останали. Дори плановата икономика на СССР е продукт и вариант на същата логика. Дали ресурсите се насочват от частни интереси (класически капитализъм), от държавата (държавен капитализъм, планова икономика) или смесено, е второстепенен въпрос. Същото важи и за начина на измерване на ръста – чрез печалба, рента или количество произведена продукция. Всички тези системи споделят основната цел: непрекъснат растеж.
Тази система е изключително ефективна – постига по-качествени, по-евтини и по-достъпни продукти и услуги, невиждан технологичен напредък и повишаване на общото благосъстояние. Но тя има и своите ограничения. Ефективността се постига чрез специализация и икономия от мащаба. Днес производството на един лаптоп или смартфон включва компоненти от десетки, дори стотици фабрики, разположени в различни страни. Това води до риск от "колапс на сложността" – провал в една малка част от веригата на доставки може да спре целия краен продукт.
Краят на растежа обаче няма да настъпи поради изчерпване на ресурсите или колапс на сложността. По-вероятният фактор е демографията. Според прогнозите на ООН, работоспособното население в страните с висок и среден доход ще достигне своя пик през 2027 г., а след 2032 г. ще започне да намалява. Тези хора са не само работна сила, но и консуматори. За да има растеж, трябва не само производство, но и потребление. Роботите и изкуственият интелект могат да заместят човешкия труд, но те не пият бира, не ходят на почивки и нямат ипотеки – те не консумират. При намаляващо население, поддържането на растеж става все по-трудно и практически невъзможно.
Какво общо имат растежът, Зелената сделка и MAGA?
Всички човешки институции са създадени и оптимизирани да функционират при растеж. Без него, много от тях не могат да работят – например пенсионните, осигурителните и кредитните системи. Други, като инвестиционните механизми и бизнес моделите на компаниите, ще трябва да се трансформират. Вместо ръст и печалба, основни мотиватори ще станат устойчивост и сигурност. В свят без растеж, безцелното потребление ще се превърне в деструктивен акт и ще изчезне.
Зелената сделка и MAGA, макар и с различна реторика и цели, имат еднаква по-дълбока задача – да подготвят обществото и институциите за свят без икономически растеж. Не е случайно, че в Зелената сделка се говори за кръгова икономика, за употреба на дрехи втора ръка, за ремонт вместо замяна, за споделено ползване вместо индивидуална собственост и т.н.
Освен трансформацията на институциите, необходима е и адаптация към риска от колапс на сложността. САЩ не се плашат толкова от силен Китай, колкото от неговия срив. Китай в момента е световната фабрика, но е изправен пред драматични демографски промени. Според ООН работоспособното му население ще спадне от почти 1 милиард сега до 300 милиона към 2100г. Това е огромен риск за глобалните вериги за доставки. Представете си китайска фабрика, която произвежда специфични винтчета за смартфони – ако тя спре, целият продукт изчезва от пазара. Междувременно докато се намери алтернатива, спират и други доставчици. Митата на Тръмп се опитват да решат поне частично този проблем, като насърчат производството да се върне по-близо до САЩ.
Въпреки че Зелената сделка и MAGA изглеждат на пръв поглед диаметрално противоположни, и двете всъщност са адаптации към един и същ глобален процес на края на икономическия растеж. Те се стремят да наложат политическа и институционална рамка, в която обществото да функционира при отсъствието на икономическо разширение.
Има обаче и съществена разлика между Зелената сделка и MAGA. Зелената сделка е опит за планиран и координиран преход към пост-растеж. MAGA и митата са шокова терапия, насочена към същата цел – адаптация към свят без растеж и минимизиране на риска от колапс.
Важно е да се подчертае, че сходствата между Зелената сделка и MAGA не са резултат от координирани действия или скрити договорки. И двете концепции произлизат от различни идеологически среди и отразяват искрени опити да се отговори на осезаеми проблеми. Създателите и на двете концепции добре осъзнават структурните предизвикателства, пред които са изправени развитите общества. Подобията между тях произтичат не от конспирация, а от факта, че действат в един и същ социално-икономически и демографски контекст, който налага определени типове отговори, независимо от идеологическите различия. Защо този контекст рядко се назовава пряко и открито, е въпрос, който сам по себе си заслужава отделен анализ.
В крайна сметка, независимо дали чрез плавен преход или шокова терапия, реалността на свят без икономически растеж вече диктува дневния ред.
Графики:
Графиките са генерирани от UN-World Population Prospects 2024
Коментари
Публикуване на коментар